Arhīvs

Bēgļi. Bēgļi?
05.02.2016

Pēdējā laikā ievērojami palielinājusies cilvēku plūsma no dažādiem mazāk attīstītiem reģioniem Āzijā un Āfrikā uz Eiropas Savienību, cerot iegūt bēgļa statusu. Ungārija līdz noteiktajam brīdim bija "tranzīta zona" šīs plūsmas ceļā. Ar savām domām par problēmu un tās ietekmi uz tūrismu dalās Ungārijas laikraksta Magyar Hirlap žurnālists Žolts Bajers. 

 

- Labdien, Bajera kungs! Es gribētu pārrunāt ar jums situāciju, kas ir izveidojusies ap bēgļiem Ungārijā un par sekām, kādas šī situācija var atstāt uz tūrismu. Pirmais jautājums - ko jūs domājat par bēgļiem, kas nāk uz Ungāriju?

 

- Es atļaušos šeit nelielu precizējumu. Pirmkārt, šos cilvēkus, kas lielā masā iet cauri Ungārijai, nevar saukt par bēgļiem. Drīzāk, tos var raksturot kā ekonomiskos migrantus.


Ja mēs skatāmies uz tiem, kas ierodas Ungārijā, mēs redzam galvenokārt vīriešus un jauniešus. Mēs gandrīz neredzam bērnus, sievietes, vecāka gadagājuma cilvēkus. Es nedomāju, ka tie ir bēgļi. It īpaši tāpēc, ka šie cilvēki neierodas šeit, lai uzturētos Ungārijā, bet izmanto valsti kā tranzīta zonu izrāvienam uz rietumiem.


Bet mēs nevaram stāvēt slinki un vienkārši skatīties uz to kā simtiem tūkstošu cilvēku ienāk mūsu zemē. Galu galā, ja viņus nevar pieņemt Austrija, Vācija vai citas ES valstis, visiem šiem cilvēkiem, pret mūsu gribu, būs jāpaliek Ungārijā. Un šajā sakarā man nav saprotama ES Rietumu valstu reakcija – kāpēc Ungārija nevar aizsargāt savas robežas? Respektīvi, kādēļ  mēs nevaram izmantot Ungārijas konstitūcijas piešķītās tiesības uz savas teritorijas aizsardzību? Tie nav tūristi, viņi nav arī tie, kas nāk pie mums uz pagaidu vai pastāvīgu dzīvesvietu.


Daudzi nesaprot, bet pret Ungāriju tiek īstenots masveida uzbrukums. Jā, tā galvenokārt ir runāšana, bet kas notiks, ja, atbilstoši Ungārijas sakāmvārdam, runām sekos rīcības? Nē, es negribu, lai šis uzbrukums pret Ungāriju beigtos ar lielām problēmām. Tādēļ ir nepieciešams pretoties, kā to dara Ungārijas policija un karaspēki.

 

- Un kas, jūsuprāt, izraisīja šādu Eiropas reakciju uz Ungārijas rīcībām, lai aizsargātu savas robežas?

 

- Pašas Eiropas politika. No vienas puses, tie, kas pirms sešiem mēnešiem brēka visā kaklā, ka ir nepieciešams palīdzēt Sīrijas bēgļiem, tagad slēpj galvu smiltīs kā strausi, redzot to, kas notiek. Mēs taču ļoti labi apzināmies, ka vairāk nekā 80 procenti no tiem, kas mēģina doties uz Rietumiem, nav nekādi bēgļi no Sīrijas, par kuriem viņi cenšas izlikties.

 

Kā jau teicu iepriekš, tie ir agresīvi noskaņoti jaunieši, kuri šī vārdā burtiskā nozīmē uzbrūk Ungārijas robežai. Visi pasaules mediji parādīja sadursmes kadrus starp policiju un bēgļiem Reskes robežkontroles punktā pie Serbijas robežas. Žēl, ka neviens nav parādījis, kas tieši izraisīja Ungārijas policijas pretestību, kura, starp citu, nepiemēroja letālus līdzekļus. (Migranti, no kuriem daudzi bija bruņojušies ar metāla stiegrojumu, uzbruka robežas šķērsošanas punktam, metot Ungārijas policijā akmeņus un betona gabalus - redaktora piezīme).


Rietumu politiķu reakcijā mēs redzam tā saucamās "viesmīlības politikas" totālo krīzi. Eiropa saskārusies ar migrantu reālu seju, un maigi sakot, ļoti pārsteigusies. Tagad Eiropa mēģina tikt vaļā no migrantu uzņemšanas pienākumiem. Cik labi tas sanāk – varam redzēt.


Kur ir problēmas būtība? Parastie pilsoņi Vācijā, Austrijā, Francijā taču nav akli. Un agrāk vai vēlāk, un cerams ka ātrāk nekā vēlāk, viņi sāk redzēt. Un mēģinās atrisināt tādu valdību problēmas, kuras nevar tikt gala ar migrantu problēmu. Es gribētu ticēt, ka risinājums būs demokrātisks, caur vēlēšanām, nevis citā, briesmīgākā un stingrākā veidā. Turklāt ir nepieciešams izbeigt karu Tuvajos Austrumos.

 

 

- Situācija ar migrantiem būtiski ietekmēja tūrisma biznesu, diemžēl, nelabvēlīgi. Kā būtu iespējams šo situāciju izlabot?

 

- Jums ir taisnība. Daudzi, ieskaitot manus ārzemju draugus, atteicās doties uz Ungāriju televīzijas attēlu ietekmē, kas rādīja notikušo Austrumu dzelzceļa stacijā Budapeštā.


Tajā pašā laikā, es pārliecinu jūs un žurnāla lasītājus, kā arī nākotnes Ungārijas galvaspilsētas un Ungārijas kopumā viesus, ka draudu līmenis Ungārijā nav pieaudzis.

 

Pašlaik jau nav to bilžu, kas rādīja mums situāciju dzelzceļa stacijā Budapeštā. Migranti vai nu devās uz Rietumeiropas valstīm, vai arī atrodas pagaidu uzņemšanas nometnēs. Viss ir notīrīts, iedzīvotāji un viesi var droši atrasties stacijas teritorijā.

 

Attiecībā uz drošību, tā, manuprāt, ir pat pieaugusi saistībā ar šo situāciju. Tāpēc es varu tikai ieteikt atbraukt pie mums uz Ungāriju. Tā ir brīnišķīga un skaista valsts, kas aizsargā savas robežas, tostarp par labu mūsu viesiem.

 

 

- Bajera kungs, paldies par interviju!

 

- Jums paldies!

 

Ar Žoltu bajeru runāja Andrey Ogolyuk
Avots: Robinson Tours Kft žurnāls (Ungārija), 2015. novembra – decembra izdevums, tulkots no krievu valodas 

Atgriezties pie rakstiem
Pieraksties mūsu jaunumiem:
Seko mums: Facebook Linked In В контакте

Sazinies ar mums
Drošības kods
No 2021. gada 1. oktobra ieceļošanai Apvienotajā Karalistē ES pilsoņiem tiek atzīta tikai pase, ID kartes vairs netiks atzītas par derīgu ceļošanas dokumentu. Vairāk informācijas lūdzam skatīt mūsu vietnes ziņās.