Bulgārija

Bulgārijas Republika
Platība: 111 910 km²
Iedzīvotāju skaits: aptuveni 7 928 901
Galvaspilsēta: Sofija
Izplatītākās reliģijas: pareizticīgie, katoļi un musulmaņi
Elektroierīces: 220 volti

 

ĢEOGRĀFISKAIS STĀVOKLIS

Bulgārija ir valsts, kas atrodas Austrumeiropā, Balkānos. Pēc kontūrkartes Bulgārija atgādina taisnstūri. Tā robežojas ar piecām citām valstīm: ziemeļos ar Rumāniju (ar kuru lielāko daļu no robežas veido Donavas upe), rietumos ar Serbiju un Maķedoniju, dienvidos ar Grieķiju un Turciju. Austrumos to apskalo Melnā jūra. Galvaspilsēta Sofija atrodas valsts rietumos, kalnainā apvidū.

 

DROŠĪBAS SITUĀCIJA

Pēc stāvokļa 2015.gada decembrī Bulgārija nav to valstu sarakstā, kurām Latvijas Republikas Ārlietu ministrija bija izteikusi brīdinājumus vai ieteikumus ceļotājiem. Svaigāku informāciju lūdzam skatīties Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas mājas lapā

 

VALODA 

Bulgārijā valsts valoda ir bulgāru valoda, kas pieder pie dienvidslāvu valodu atzara. Visradnieciskākā valoda bulgāru valodai ir maķedoniešu valoda. Rakstībā viņi izmanto kirilicu (bulgāru ortogrāfiju). Izplatītas ir arī turku un krievu valoda.

 

VALSTS IEKĀRTA 

Bulgārija ir unitāra daudzpartiju republika ar vienu likumdevēja iestādi - Nacionālo asambleju, kurā ir 240 deputāti. Deputātus uz četriem gadiem ievēl tauta. Valsts galva ir prezidents, bet valdības galva ir premjerministrs.

 

NAUDA

Nacionālā valūta ir Bulgārijas leva. Tai ir noteikts fiksētais valūtas kurss attiecībā 1 euro = 1.95583 leva. Bulgārija izteica gatavību pievienoties euro zonai pēc konverģences kritēriju izpildes. 

 

LAIKA STARPĪBA

GMT + 2 stundas (atbilst Latvijas Republikas laikam).

 

KLIMATS

Bulgārijas klimats ir maigs, mēreni kontinentālais, uz dienvidiem pāriet Vidusjūras klimata ietekmē. Bulgārijas kūrortiem raksturīga patīkami silti laika apstākļi no pavasara līdz rudenim. Peldēšanās sezona ilgst no maija līdz oktobrim. Ūdens temperatūra Melnajā jūrā vasarā sasniedz 25 °С. Vidējā gaisa temperatūra maijā ir 20 °С, jūnijā un septembrī 25 °С, jūlijā un augustā 26-28 °С.

 

SVĒTKU DIENAS

1., 2. janvāris (Jaunais gads), 3. marts (Bulgārijas atbrīvošana no Osmaņu impērijas), 8. aprīlis (Lieldienu pirmdiena), 1. maijs (Darba svētki), 6. maijs (Svētā Georgija diena un Bulgārijas armijas diena), 24. maijs (Slāvu rakstības diena), 6 septembris (Apvienošanas diena), 22. septembris (Neatkarības diena), 1. novembris (Zināšanu diena), 24-26. decembris (Ziemassvētki).

 

VESELĪBA

Dzeramais ūdens - Jūs varat dzert krāna ūdeni, bet pudelēs dabīgais minerālūdens ir lēts un pieejams jebkurā kūrortā. Sauļojoties ieteicams lietot aizsargkrēmus ar koeficientu 15-30. Ieteicams sauļoties zem saulessargiem.

 

TRANSPORTS  

Bulgārijā ir organizēta starppilsētu autobusu un dzelzceļa satiksme. Taksometri Bulgārijā ir dzeltenā krāsā, kuros ir fiksēts saraksts ar cenām. Par pakalpojumu Jūs varat saņemt čeku. Darbojas dienu un nakti (no 22:00 līdz 06:00 paaugstināts tarifs). Kūrortos taksometru vadītāji bieži piedāvā "līgumcenu", šajā gadījumā Jūs varat kaulēties. Automašīnu nomas biroji ir ierīkoti lidostās un lielākajās viesnīcās tūristu iecienītākajos rajonos.

 

POPULĀRĀKIE TŪRISMA OBJEKTI  

Sveta Nedela katedrāle, Sofija, Sv. Petka Samardjiska baznīca, Sofija, Aleksandra Ņevska baznīca, Sofija, Rila kalni, Rila klosteris, Veliko Tārnovo vecpilsēta, Rodopi kalni.

 

NACIONĀLĀ VIRTUVE

Ņemot vērā salīdzinoši silto klimatu un ģeogrāfisko atrašanās vietu, kas dod lieliskus izaugsmes nosacījumus dažādiem dārzeņiem, zaļumiem un augļiem, bulgāru virtuve ir daudzveidīga.

 

Iztikt bez salātiem katrā ēdienreizē nav iespējams, bulgāru virtuve piedāvā arī karstās un aukstās zupas, piemēram, Tarator. Lielākā daļa silto ēdienu ir krāsnī cepti, tvaicēti vai sautējuma veidā. Ļoti izplatīta ir dažādu gaļu grilēšana. Populārākais saldums ir halva.

 

Populārākie ēdieni - kebapčeta - grilētas maltās gaļas desiņas; musaka – cepeškrāsnī cepta maltā gaļa ar kartupeļiem un tomātiem; čorba-topčeta – kaut kas līdzīgs frikadeļu zupai; aitas gaļas ragū; baņica – kārtainais pīrāgs ar biezpienu; aukstā zupa ar gurķiem; sautēti balto pupiņu salāti.Noteikti ir vērts nogaršot vietējos alkoholiskos izstrādājumus - vīnus pēc Jūsu gaumes, Rakia un Mastika. 

 

ĀRKĀRTĒJAS SITUĀCIJAS TĀLRUŅI 

  • Policija - 166
  • Ātrā palīdzība - 150
  • Ugunsdzēsēji - 160
  • Gāze - 112
Pieraksties mūsu jaunumiem:
Seko mums: Facebook Linked In В контакте

Sazinies ar mums
Drošības kods
No 2021. gada 1. oktobra ieceļošanai Apvienotajā Karalistē ES pilsoņiem tiek atzīta tikai pase, ID kartes vairs netiks atzītas par derīgu ceļošanas dokumentu. Vairāk informācijas lūdzam skatīt mūsu vietnes ziņās.