Elektrotīkli pasaules valstīs

Tīkla spriegums, rozetes, kontaktdakšas, kontaktdakšu  pārveidotāji un adapteri ir tas, par ko vajadzētu domāt katram ceļotājam, kurš dodas uz ārvalstīm. Tas it īpaši svarīgi mūsdienu pasaulē, jo lielākā daļa cilvēku, ceļo ar elektroniskajām ierīcēm, kas prasa pastāvīgu uzlādi - no kamerām un mobilajiem tālruņiem līdz klēpjdatoriem un navigācijas sistēmām.

 

Daudzās valstīs problēma ir risinājama vienkārši, izmantojot adapteri. Tomēr jāņem vērā arī līnijas spriegums, kas var būt atšķirīgs, jo šādi var sabojāt ierīci vai lādētāju. Piemēram, Eiropā un vairumā Āzijas valstu, spriegums ir diapazonā no 220 līdz 240 voltiem. Amerikā un Japānā - no 100 līdz 127 voltiem. Ja ierīce ir paredzēta lietošanai pie zemāka sprieguma, to var sadedzināt.

 

Spriegums un frekvence

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

No 214 zimējumā atspogulotajām valstīm, 165 valstis izmanto 220-240 V spriegumu (frekvence 50 vai 60 Hz), un 39 valstīs - 100-127 V spriegumu.

 

Rozetes un kontaktdakšiņas

Pasaulē pastāv vismaz 13 dažādas kontaktdakšas un kontaktligzdas.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A tips

Izmanto Ziemeļu un Centrālajā Amerikā un Japānā. Šis tips ir minēts kā II klase. Kontaktdakša sastāv no diviem paralēliem kontaktiem. Japāņu variantā kontaktiem ir vienāds izmērs. Amerikā viens kontakta gals ir nedaudz platāks par otru. Ierīces ar Japānas kontaktdakšinām var izmantot amerikāņu vietās, bet otrādi - nestrādās.

 

 

 

 

 

B tips

Izmanto Ziemeļu un Centrālajā Amerikā un Japānā. Šis tips ir minēts kā I klase. Starptautiskajā apzīmējumā amerikāņu B tips ir NEMA 5-15, Kanādas B tips ir CS22.2, n°42 (CS = Canadian Standard). Maksimālā strāva - 15 A. Amerikā B tips ir ļoti populārs, bet Japānā tas ir daudz mazāk izplatītis Bieži vien veco māju iedzīvotāji ar tipa A rozetēm, iegādājoties jaunas modernas ierīces, vienkārši lauz nost trešo zemējuma kontaktu.

 

 

 

 

 

C tips

Izmanto visās Eiropas valstīs, izņemot Apvienoto Karalisti, Īriju, Kipru un Maltu. Starptautiskais apzīmējums - CEE 7/16. Kontaktdakša sastāv no diviem kontaktiem 4,0-4,8 mm diametrā, 19 mm attālumā no centra. Maksimālā strāva - 3,5 A. C tips ir novecojusi versija jaunākajiem tipiem E, F, J, K un L, kurus plaši izmanto Eiropā. Visas C tipa kontaktdakšas ideāli sader jaunajām kontaktligzdām.

 

 

 

 

 

D tips

Izmanto Indijā, Nepālā, Namībijā un Šrilankā. Starptautiskais apzīmējums - BS 546 (BS = British Standard). Tas ir britu elektrotīkla kontaktdakšu mantojums, kas tika izmantotas metropolē līdz 1962. gadam. Maksimālā strāva - 5 A. Dažas no D tipa kontaktligzdām ir saderīgas ar D un M tipu kontaktdakšiņām. Joprojām D tipa ligzdas var atrast vecās mājās Apvienotajā Karalistē un Īrijā.

 

 

 

 

 

E tips

Izmanto galvenokārt Francijā, Beļģijā, Polijā, Slovākijā, Čehijā, Tunisijā un Marokā. Starptautiskais apzīmējums - CEE 7/7. Maksimālā strāva - 16 A. E tips nedaudz atšķiras no CEE 7/4 (tips F), kas ir izplatīts Vācijā un citās Centrāleiropas valstīs. Visas tipa C kontaktdakšiņas ideāli sader ar E tipa ligzdām.

 

 

 

 

 

F tips

To izmanto galvenokārt Vācijā, Austrijā, Nīderlandē, Zviedrijā, Norvēģijā, Somijā, Portugālē, Spānijā un Austrumeiropā. Starptautiskais apzīmējums - CEE 7/4. Šis veids ir pazīstams arī kā "Schuko". Maksimālā strāva - 16 A.  Visas C tipa kontaktdakšas ideāli sader ar F tipa ligzdām. Šo pašu tipu izmanto Krievijā (PSRS tas bija GOST 7396), vienīgā atšķirība ir tā, ka Krievijā kontaktu diametrs ir 4 mm, savukārt Eiropā, visbiežāk izmanto kontaktus ar 4.8 mm diametru. Tādējādi Krievijas kontaktdakšas viegli ieiet plašākās Eiropas kontaktligzdās. Taču Eiropā izgatavotās kontaktdakšas var nebūt saderīgas ar Krievijas kontaktligzdām.

 

 

 

 

 

G tips

Izmanto Apvienotajā Karalistē, Īrijā, Malaizijā, Singapūrā, Honkongā, Kiprā un Maltā. Starptautiskais apzīmējums - BS 1363 (BS = British Standard). Maksimālā strāva - 32 A. Tūristi no Eiropas, apmeklējot Apvienoto Karalisti, izmanto parasto adapteri.

 

 

 

 

 

H tips

To Izmanto Izraēlā. Šis tips tiek apzīmēts ar simboliem SI 32. C tipa kontaktdakšas ir saderīgas ar H tipa kontaktligzdām.

 

 

 

 

 

I tips

To izmanto Austrālijā, Ķīnā, Jaunzēlandē, Papua-Jaungvinejā un Argentīnā. Starptautiskais apzīmējums - AS 3112. Maksimālā strāva - 10 A. H un I tipa kontaktdakšas un kontaktligzdas nav saderīgas. Kontaktdakšas un kontaktligzdas Austrālijā un Ķīnā ir saderīgas savā starpā.

 

 

 

 

 

J tips

To izmanto Šveicē un Lihtenšteinā. Starptautiskais apzīmējums - SEC 1011. Maksimālā strāva - 10 A. Salīdzinājumā ar C tipu, J tipa kontaktdakšai ir vēl viens kontakts, bet kontaktligzdā ir vel viens caurums. Tomēr C tipa kontaktdakšas ir piemērotas J tipa kontaktligzdām.

 

 

 

 

 

K tips

To izmanto Dānijā un Grenlandē. Starptautiskais apzīmējums - 107-2-D1. Dānijas kontaktligzdām ir piemērotas CEE 7/4 un CEE 7/7, kā arī C tipa kontaktdakšas.

 

 

 

 

 

L tips

To izmanto tikai Itālijā un ļoti reti Ziemeļāfrikā. Starptautiskais apzīmējums - CEI 23-16 / BII. Maksimālā strāva - 10 A vai 16 A. Visas C tipa kontaktdakšas var viegli ievietot L tipa kontaktligzdā.

 

 

 

 

 

M tips

To lieto Dienvidāfrika, Svazilendā un Lesoto. M tips ir ļoti līdzīgs D tipam. Lielakoties M tipa ligzdas ir sadarīgas ar D tipa kontaktdakšām. 

 

 

 

 

 

 

 

Pārveidotāji

Lai Jūsu ierīces kontaktdakšu varētu ievietot ligzdā citā pasaules valstī, dazkārt ir nepiecišami pārveidotāji. 

 

Adapteri ir pārveidotaji, kas neietiekmē spriegumu un elektrības stravu. Pārdošanā var sastapt universālus adapterus. Turklāt labās viesnicās adapteri ir pieejami recepcijā.

 

Konvertori ļauj nodrošināt neilgu vietējo elektrisko parametru pārveidošanu. Piemēram, tie ir ērti ceļā, kad rodas nepieciešamība izmantot fēnu, gludekli, elektrisku tējkannu un nelielu ventilatoru. Taču tos nav ieteicams lietot ilgāk nekā pusotru līdz divām stundām, jo konvertora pārkaršana var izraisīt izmantojamās ierīces bojājumus.

 

Transformatori ir jaudīgāki un dārgāki sprieguma pārveidotāji, kas var uzturēt nepārtrauktu elektroierīču darbību. Transformatorus bez ierobežojumiem var lietot attiecībā uz šādām elektroierīcēm: radio, audio atskaņotāji, lādētāji, datori, televizori u.c.

 

Mūsdienu iekārtu liela daļa, ieskaitot klēpjdatorus un lādētājus, pielāgota lietošanai tīklos ar spriegumu 110 V un 220 V, neizmantojot transformatorus. Nepieciešami tikai atbilstošu komplektu adapteri.

 

Avots: travel.ru
Pieraksties mūsu jaunumiem:
Seko mums: Facebook Linked In В контакте

Sazinies ar mums
Drošības kods
No 2021. gada 1. oktobra ieceļošanai Apvienotajā Karalistē ES pilsoņiem tiek atzīta tikai pase, ID kartes vairs netiks atzītas par derīgu ceļošanas dokumentu. Vairāk informācijas lūdzam skatīt mūsu vietnes ziņās.