Jūsu pasaule


Ēģipte: pamatinformācija un drošība
07.11.2017

ARĀBU PAVASARIS

Arābu pavasara revolucionārais vilnis izplatījās uz Ēģipti no Tunisijas 2011. gada 25. janvārī. Ēģiptes galvaspilsētā Kairā un Aleksandrijā, kā arī citās valsts pilsētās norisinājās ielu demonstrācijas, protesti un masu nekārtības. 11. februārī pēc protestētāju izdarītā spiediena toreizējs Ēģiptes prezidents Hosnī Mubāraks atkāpās no amata. Varu Ēģiptē pārņēma Bruņoto spēku augstākā padome. 


Prezidenta vēlēšanās 2012. gada 24. jūnijā par pirmo demokrātiski ievēlēto valsts prezidentu tika pasludināts "Brāļu-musulmaņu" pārstāvis Muhameds Mursī. 2012.gada beigās referendumā tika pieņemta jaunā konstitūcija. „Brāļu-musulmaņu” kandidātu un tā īstenoto politiku islāmiskas valsts izveidošanai galvenokārt atbalstīja lauku iedzīvotāji. 


Mursī priekšlikumiem ievest šariata likumus oponēja kūrortu iedzīvotāji, kuru labklājība lielā mērā ir atkarīga no tūrisma, un militārās personas, jo virsnieki izglītību guva Lielbritānijā, Francijā un agrāk Padomju Savienībā. Tas viss noveda pie jaunajām demonstrācijām un nemieriem.

 

2013. gada valsts apvērsuma rezultātā Mursī tika gāzts no amata, un 2015. gada maijā viņam bija piespriests nāvessods par viņa lomu masveida cietumnieku bēgšanā 2011. gadā, kas 2016. gadā starptautiskās sabiedrības spiediena rezultātā tika aizvietots ar mūža ieslodzījumu. Jaunajās prezidenta vēlēšanās, kas notika 2014.gada 28. maijā uzvarējis bijušais armijas komandieris Abdelfatahs as Sisi. 

 

DROŠĪBAS SITUĀCIJA

Tā kā Ēģipte uz laiku ir pārtraukusi diplomātiskās attiecības ar Kataru, no 2017. gada 6. jūnija ir daļēji vai pilnībā slēgta visa veida robežas šķērsošana starp Ēģipti un Kataru. Ja tuvākajā laikā plānots ceļot no Ēģiptes uz Kataru vai no Kataras uz Ēģipti, iesakām sazināties ar tūrisma kompāniju vai pārvadātāju un pārliecināties par plānotā reisa aktualitāti. 2017. gada 10.jūlijā Ēģiptē ir pagarināts ārkārtas stāvoklis līdz 10. oktobrim saistībā ar 9. aprīlī notikušajiem sprādzieniem kristiešu koptu baznīcās Tantā un Aleksandrijā.

 

Drošības situācija Ēģiptes dažādos reģionos ir atšķirīga, valstī joprojām pastāv terorisma draudi. Valsts teritorijā iespējamas demonstrācijas, galvenokārt piektdienās pēc lielās lūgšanas (Ēģiptē piektdiena un sestdiena ir brīvdienas). Tāpat saglabājas risks demonstrāciju pāraugšanai vardarbīgos protestos. Iespējami uzbrukumi tūristiem, tostarp pludmalēs un citās atpūtas zonās. Ārlietu ministrija aicina Latvijas valstspiederīgos nekavējoties pamest vietas, kurās vērojama cilvēku pulcēšanās, tostarp arī demonstrācijas pie ārvalstu vēstniecībām.

 

Tūristi, kuri atrodas Ēģiptē, aicināti ievērot piesardzību tūrisma objektos un pilsētas ielās un sekot līdzi valsts institūciju un tiesībsargājošo iestāžu norādījumiem, kā arī sekot līdzi plašsaziņas līdzekļos sniegtajai informācijai par situācijas attīstību valstī. Ārlietu ministrija aicina ceļotājus izvairīties no reliģisku vietu apmeklēšanas reliģisko svētku laikā. Ārlietu ministrija stingri iesaka plānot ceļojumu un ekskursijas Ēģiptes teritorijā, izmantojot uzticamas tūrisma aģentūras, jo ikdienā tūrisma maršrutus Ēģiptē tās saskaņo ar vietējām atbildīgajām varas institūcijām.

 

Ņemot vērā nestabilo drošības situāciju reģionā un Ēģiptes noteiktos pārvietošanās ierobežojumus valsts teritorijā (nepieciešams saņemt īpašas caurlaides un atļaujas), Ārlietu ministrija aicina neapmeklēt teritorijas 50 km attālumā no robežas ar Lībiju un Sudānu, izņemot tūristu kūrortu Abu Simbelā. Ņemot vērā Ēģiptes armijas īstenoto pretterorisma operāciju, ministrija stingri aicina ceļotājus neapmeklēt Sīnāja pussalas ziemeļdaļu. Ministrija aicina izvairīties no individuālas ceļošanas pa sauszemi visā valsts teritorijā, jo īpaši no došanās uz attāliem apgabaliem Sahāras tuksnesī.

 

Ceļotājus, kuri dodas uz Ēģipti vai jau atrodas valstī, ministrija aicina sekot līdzi jaunākajai informācijai šajā mājaslapā un plašsaziņas līdzekļos, vai arī zvanot uz Latvijas vēstniecību Ēģiptē pa tālruni +201006034488.

 

ĢEOGRĀFISKAIS STĀVOKLIS

Ēģipte ir valsts, kas aizņem Āfrikas kontinenta ziemeļaustrumu daļu, kā arī Sinaja pussalu Vidējos Austrumos. Valsts ziemeļu daļu apskalo Vidusjūras ūdeņi, bet austrumos - Sarkanā jūra. Lielākajai daļai atpūtnieku Ēģipte ir ne tikai senākās civilizācijas zeme, bet arī viens no tuvākajiem kūrortiem, kur var baudīt sauli un ūdenspriekus cauru gadu, tomēr pievilcīgākā sezona ilgst no oktobra līdz aprīlim.

 

Populārākās vietas ir Hurgada un Šarmelšeiha. Sarkanās jūras piekrastes kūrortos „salido” sērfotāji un nirēji: vieni ķer viļņus, citi – priecājas par zemūdens pasaules krāšņajiem koraļļiem. Lieliskais klimats, siltā jūra, bezgalīgās smilšu pludmales, ērtās viesnīcas, plašais ekskursiju piedāvājums un visur klātesošā eksotika padara atpūtu Ēģiptē neaizmirstamu, un liek ilgoties pēc atgriešanās šurp atkal un atkal. 

 

VIETĒJIE LIKUMI UN PARĀŽAS

Ēģiptes sabiedrībā, īpaši lauku apvidos, dominē konservatīvas tradīcijas, tādēļ sievietēm ir ieteicams atturēties no izaicinoša apģērba valkāšanas sabiedriskās vietās. Ir konstatēti dzimumu vardarbības fakti, tostarp verbāli,  pret sievietēm – gan ēģiptietēm, gan ārzemniecēm.

 

VALODA 

Oficiālā - arābu. Tiek izdalītas piecas dialektu pamatgrupas: Arābijas pussalas, Ēģiptes-Sudānas, Sīrijas, Mezopotāmijas (Austrumirākas), Ziemeļāfrikas (Magribas).  Piekrastu kūrortos ir izplatītas arī angļu, vācu, itāļu, franču un krievu valodas.


NAUDA

Ēģiptes naudas vienība ir ēģiptiešu mārciņa (EGP) (1 EUR ~ 21 EGP). Samērā plaša ir arī EUR un USD izplatība, tiek pieņemtas visas starptautiskās kredītkartes, tomēr priekšroka tiek dota skaidrai naudai. Nemainiet vairāk Ēģiptiešu mārciņas nekā plānojat iztērēt, jo mainot atpakaļ uz USD vai EUR, noteikti ierobežojumi!


LAIKA STARPĪBA

No oktobra beigām līdz aprīļa sākumam Latvija un Ēģipte dzīvo pēc viena laika. Coral Bay kūrortā laika atšķirība ir 1 stunda. 

 

MOBILIE SAKARI

Mobilie sakari – darbojas GSM 1800/900 pārklājums, sakari bez traucējumiem. Vienas sarunas minūtes cena – līdz 1,71 EUR, īsziņu tarifs tāds pats kā Latvijā. Zvanot no parastā telefona, vienas minūtes cena ap 1,42 EUR. Valsts kods +20.

 

DZERAMNAUDAS

Atrodoties Ēģiptē, dzīvojam pēc arābu zemes parašām! Dzeramnaudas pieder pie arābu tradīcijām, un ar to šeit jārēķinās. Parasti dzeramnaudas tiek dotas viesmīļiem, nesējiem, viesnīcas numurus apkalpojošajam personālam, ekskursijas autobusu vadītājam. Apjoms ir vidēji 10% no rēķina summas. 


VESELĪBA

Dodoties uz Ēģipti, vakcinēties nav obligāti. Tomēr iesakām paņemt līdzi zāles pret gremošanas traucējumiem un saaukstēšanos. Strauja vides un temperatūru maiņa, kondicionētāji viesnīcu istabās un autobusos var izraisīt dažādu organisma reakciju. Neiesakām izmantot dzeršanai ūdeni no krāna, dzeramo ūdeni iespējams nopirkt viesnīcas iepirkšanās centrā, restorānos vai pilsētā. 
 
Saule un ūdens spēj sagādāt gan priekus, gan raizes. Pirmajās atpūtas dienās iesakām pavadīt pludmalē ne vairāk kā 2 – 3 stundas un lietot sauļošanās aizsargkrēmus (vismaz SPF 20). 
 
Koraļļu rifi – snorkelējot un nirstot paveras fantastiska ūdens un koraļļu valstība. Svarīgi atcerēties, ka zem ūdens jāturas no koraļļiem vismaz 2 metru attālumā, gan koraļļu saglabāšanas, gan jūsu drošības nolūkā, jo koraļļu virsējā kārta ir asa. 

 

SUVENĪRI  

Suvenīri – iepirkšanās arābu tirgū ir vesels piedzīvojums! Lai neapjuktu no krāsu un smaržu pārbagātības, ierosmei sniedzam dažas idejas – populārākās lietas, ko ceļotāji pārved no Ēģiptes ir tradicionālie papirusi, aromātiskās eļļas, ūdens pīpes, zelta un sudraba rotas lietas, misiņa un vara trauki, karkadē tēja, garšvielas. 

 

ĒDIENI UN DZĒRIENI

Nacionālie ēdieni – foul (ēdiens no pupiņām), humus (cālis), hamam mahshi (pildīts balodis), koshari (šo ēdienu veido ar sīpolu un tomātu mērci pasniegti dažādu veidu makaroni, rīsi, lēcas), tahina (no sezama sēkliņām gatavota biezeņveida mērce ar citronu), babaganoush (ceptu baklažānu biezenis ar sezama mērci), kofta (jēra vai liellopa gaļas kotletes), kebabi (no jēra, liellopa, vistas gaļas), lielā cieņā ir zivju un jūras produktu ēdieni.
 
Deserti – baklava (kārtainās mīklas cepums ar pildījumu, kas gatavots no pistācijām, sīki kapātiem riekstiem piena un medus sīrupā), ommu ali(cepums no rīsiem, rozīnēm, kokosriekstiem un piena), mahallabiyah (ar kukurūzu vai rīsiem saputots piena krēms, pārkaisīts ar sīki sakapātiem riekstiem), īpaši iecienītas ir svaigi spiestas augļu sulas (mango, guavas, citronu, apelsīnu, granātu), karkade (dzēriens no hibiska vai Sudānas rozes lapiņām, pasniedz kā tēju gan karstu, gan aukstu).
 

Alkohols – reliģiskā pārliecība vietējiem iedzīvotājiem neļauj lietot alkoholu, tāpēc to iespējams iegādāties tikai viesnīcās un tax free veikalos. Importa alkoholu iespējams iegādāties tikai tax free veikalā 24h pēc iebraukšanas valstī!
 
Vietējā ražojuma alkoholiskie dzērieni – stella un sakkara (alus); populārākie vīni: Omar Khayyam, Obelisk, Grand Marquis (sarkanvīns un baltvīns) un Cru de Ptolemees (baltvīns).

Atgriezties pie rakstiem
Pieraksties mūsu jaunumiem:
Seko mums: Facebook Linked In В контакте

Sazinies ar mums
Drošības kods
No 2021. gada 1. oktobra ieceļošanai Apvienotajā Karalistē ES pilsoņiem tiek atzīta tikai pase, ID kartes vairs netiks atzītas par derīgu ceļošanas dokumentu. Vairāk informācijas lūdzam skatīt mūsu vietnes ziņās.